Pilotaż Stopni i Instrumentów Metodycznych w 69 HDT

Pilotaż Stopni i Instrumentów Metodycznych w 69 HDT

Za nami kilka krótkich szkoleń związanych z pilotażem nowego Systemu Stopni i Sprawności, który od początku lutego obowiązuje w naszej drużynie. Jako jedna z siedmiu jednostek w całej Chorągwi Śląskiej mamy możliwość sprawdzenia jakości proponowanych zmian przez GK ZHP.  Oto kilka najważniejszych informacji, które powinien znać każdy harcerz oraz harcerska z 69 HDT.

Zgodnie z zasadami Pilotażu zmienia się podejście do realizacji stopni. Od dzisiaj mają być one bardziej przyjazne nie tylko do rozpisania, ale i do realizacji. Cel ten ma zostać osiągnięty przez połączenie trzech różnych instrumentów, a są to odpowiednio (cytaty z regulaminu):

  • Sprawności – są indywidualnym instrumentem metodycznym mającym na celu przede wszystkim rozwijanie umiejętności, w dalszej zaś kolejności – rozwijanie wiedzy i kształtowanie tożsamości harcerskiej. Sprawności są implementacją uczenia w działaniu, stymulują głównie rozwój fizyczny i intelektualny. Zdobycie sprawności oznacza, że dana osoba wykonała określone zadania, zdobyła niezbędne umiejętności z danej dziedziny i potrafi z nich korzystać.
  • Tropy – są one zespołowym instrumentem metodycznym stymulującym przede wszystkim rozwój kompetencji interpersonalnych i umiejętności pracy w grupie oraz umiejętność budowy wspólnoty celu (rozwój społeczny). Celem tropów jest także wzmocnienie funkcjonowania w gromadzie/drużynie elementów metody harcerskiej takich jak system małych grup i uczenie w działaniu. Tropy zdobywane są przez małe grupy zgodnie z zasadami metodyk poszczególnych grup takich jak zastępy czy patrole wędrownicze.
  • Wyzwania – są indywidualnym instrumentem metodycznym skupiającym się na rozwoju duchowym, emocjonalnym i wolitywnym (dotyczącym siły woli) w oparciu o Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie. Dzięki podjęciu i zrealizowaniu wyzwania wychowanek ma się przekonać, że może i powinien pracować nad sobą – że dzięki sile woli potrafi zmienić się na lepsze. Sprzyja to budowaniu poczucia własnej wartości.

Przykład – by harcerka mogła otrzymać stopień tropicielki, w ciągu trwania próby musi zdobyć cztery sprawności dwu gwiazdkowe (**), zrealizować wraz z zastępem trzy tropy, oraz wykonać od 1 do 3 wyzwań indywidualnych. Ponadto zgodnie z Regulaminem SIM, stopnie realizować można nie będąc harcerzem, od posiadanie krzyża harcerskiego jest jedynie warunkiem pozytywnego zamknięcia próby na stopień. 

Orientacyjne granice wiekowe kiedy dany harcerz może zdobywać określony stopień harcerski:

  • Ochotniczka/młodzik – 10-12 lat
  • Tropicielka/wywiadowca – 12-13 lat
  • Pionierka/odkrywca – 13-15 lat
  • Samarytanka/ćwik – 14-16 lat
  • Harcerka Orla/Harcerz Orli – 16-19 lat
  • Harcerka Rzeczypospolitej/Harcerz Rzeczypospolitej – 18-21 lat
Zmiany nie tylko dotknęły sposobu realizacji stopni, ale i sprawności, które od teraz są aktualniejsze i w niektórych wypadkach stanowić mogą wyzwanie, którego do tej pory czasami brakowało. 

Wszystkie dokumenty związane z pilotażem znajdują się już na naszej drużynie – nic tylko czytać i rozpisywać próby! Dokumenty znaleźć można w zakładce „Do pobrania„.

Discover more from 69HDT

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading