A gdy zbiórek nie ma…

A gdy zbiórek nie ma…

Mimo, że zbiórki harcerskie zostały odwołane do końca marca (31.03), to harcerka praca oraz służba nadal są widoczne w naszym środowisku. Dzisiaj przybywamy Małą Radą Drużny z kilkoma propozycjami tego, co harcerze mogą robić #zdalniealerazem! 

Wszystkie poniższe propozycje na pracę indywidualną lub z zastępem są zgodne z Pilotażem Systemu Instrumentów Metodycznych.

Praca indywidualna, czyli sprawności

Harcerka bez sprawności może dużo i dobrze chce, ale mało i źle może” ~ J. Falkowska

Sprawność to zdobyta i udowodniona działaniem umiejętność, którą harcerka lub harcerz potrafi posłużyć się w razie potrzeby. Zdobywanie sprawności jest formą samokształcenia. Służy budzeniu, rozwijaniu i pogłębianiu zainteresowań, umożliwia przyswojenie przydatnych w życiu umiejętności, uczy zaradności i rzetelności w działaniu. Zdobyte sprawności wskazują, że harcerka lub harcerz posiada wiedzę i umiejętności z pewnej dziedziny i potrafi z nich korzystać.

Mimo, że duża część sprawności wymaga od nas pracy długofalowej (wymagającej od nas poświęcenia czasu i uwagi), przygotowaliśmy dla Was propozycję kilku sprawności, które w dużej części jak nie w całości można zdobyć z domu! 

Sprawności związane z próbami
  • Ratownik/Ratowniczka (*/**) – jest sprawnością dla osób odważnych, chcących rozwinąć swoje umiejętności związane z umiejętnością pierwszej pomocy. Ratownik musi być zawsze gotowy, dlatego praktykuje swoje umiejętności nawet w domu, szczególnie w czasach, kiedy jego pomoc może być najbardziej potrzebna!
  • Kucharz/Kucharka (*/**) – jeśli znasz wszystkie nazwy przypraw, a mieszanie w garnku nie jest Ci straszne, to sprawność specjalnie dla Ciebie. Dzięki jej realizacji możesz nie tylko zapełnić swój brzuch, ale i odciążyć rodziców w ich obowiązkach domowych.
  • Przedsiębiorca/Przedsiębiorczyni (*/**) – w czasach, kiedy rynek tak szybko się przyda, w każdym domu przyda się dobrze przygotowany przedsiębiorca! Ta sprawność pomoże każdemu domorosłemu maklerowi na zdobycie wiedzy i umiejętności, które przydadzą się w trakcie planowania budżetu własnego i domowego.
  • Informatyk/Informatyczka (*/**/***) – pozwoli każdemu domorosłemu magikowi komputera poznać podstawowe zasady takich czynności jak: bezpieczne korzystanie z internetu, prosto programować lub tworzyć grafiki. PS.: drużynowemu przydałaby się pomoc z grafikami! Help!
  • Złota rączka (*/**) – w domu rzeczy psują się często. My jako harcerze jak nikt inny powinniśmy rozumieć jak ważne jest dbanie o to co mamy oraz jak to naprawić. Te umiejętności nie biorą się znikąd, warto nad nimi popracować.
  • Skaut/Skautka (*/**) – wiedzę o harcerstwie oraz obrzędowości warto utrwalać. Ale czemu by nie nagrodzić speca od historii drużyny? Na przykład sprawnością taką jak ta?
Sprawności tematyczne
  • Muzyk/Muzyczka (*/**/***) – w czasach gdy każdy z nas chciałby być jak Ed Sheeran lub Bruno Mars, by zostać prawdziwym artystą wystarczą jedynie dobre chęci… No i masa dobrze wykonanej pracy! Kto wie, może ta sprawność pozwoli każdemu z nas odkryć w sobie prawdziwego muzyka?
  • Poliglota (*/**/***) – jeden z popularnych twórców na YouTube powiedział „świat jest tak ciekawy, jak jesteś w stanie się go uczyć”. Swoją przygodę z podróżowaniem najlepiej zacząć od poznania kultury i języka, czyli czegoś co można robić nie wychodząc zupełnie z domu! 
  • Badacz (*/**) – rozpoczęcie przygody z prowadzeniem badań nie jest trudne jeśli wiesz gdzie szukać. Ta sprawność może pomóc ci zrozumieć to gdzie i w jaki sposób możesz szukać informacji, a następnie umieć oddzielić fakty od fikcji.
  • Makler/maklerska (**/***) – jeśli giełda nie jest dla Ciebie straszna, interesują cię wszystkie akcje, rozróżniasz Hosse od Bessy, lub chcesz zacząć to wszystko ogarniać, to sprawność makler/maklerka  mogą ci w tym zdecydowanie pomóc.
  • Świadomy Konsument/Świadoma Konsumentka (**) – by móc stać się świadomym konsumentem, najpierw trzeba poznać zasad rządzące rynkiem. Trzeba zrozumieć jak on działa i co można zrobić by był on lepszy – na przykład kupując przedmioty jedynie z uczciwego handlu (fair trade)
  • Filomowiec (***) – dla osób które chciałyby się stać drugim Stevenem Spielbergiem jest szansa. Nic tylko zacząć kręcić i montować! A może warto by nakręcić krótki materiał o tym jak radzą sobie harcerze w czasach pandemii? 
  • Plastyk/Plastyczka (*/**/***) – lubisz malować, lub zaczynasz swoją przygodę z poszukiwaniem swoich wzorców artystycznych? Jeśli tak, to sprawność ta idealna dla Ciebie. Nic tylko ją zdobyć pokazując swoje osiągnięcia lub prace!
SPRAWNOŚCI specjalne

Poniżej znajdują się sprawności zaproponowane przez XIII „Czarny” Szczep im. Zawiszy Czarnego i RPM „Ręką Metody”. Są to sprawności tematyczne związane z obecnym stanem epidemiologicznym i związane są z higieną, bezpieczeństwem i służbą w obecnej sytuacji. Wymagania na sprawności specjalne znajdują się na stronie ZHP.pl, strona otworzy się po naciśnięciu grafiki prezentującej emblematy sprawności specjalnych. 

  • Epidemiolog/Epidemiolożka (*)
  • Znawca Kwarantanny (**)
  • Strażnik Kwarantanny (***) 
  • Sprawność Mistrzowska – Służba w Kwarantannie 
Emblematy sprawności specjalnych
JAK ZDOBYĆ SPRAWNOŚĆ?

Zdobycie sprawności w naszej drużynie jest dość prostą procedurą, do której ma prawo każdy harcerz, wędrownik czy instruktor. Wystarczy napisać do drużynowego wiadomość e-mail (bartosz.widera@zhp.net.pllub wiadomość na messengerze którą sprawność chcesz realizować. Drużynowy podeśle ci program sprawności. Gdy uda ci się zrealizować wszystkie wymagania, pochwal się swoimi osiągnięciami zastępowemu lub drużynowemu, a w najbliższym rozkazie sprawność zostanie ci nadana.

Pamiętaj o uważnym dokumentowaniu przebiegu realizacji zadań na sprawność – wystarczy krótka notka w pamiętniku lub zdjęcie wykonanego zadania. 

Praca w grupie, czyli tropy

Tropy są zespołowym instrumentami metodycznym, inaczej zadaniami zespołowymi wykonywanymi przez zastępy wraz z zastępowym na czele. Praca z tropami często wymaga organizacji pewnego cyklu zbiórek, które podzielone są odpowiednio na wstęp (zapoznanie się z tematyką tropu oraz zaplanowanie wykonania akcji), rozwinięcie (wykonanie akcji), zakończenie (podsumowanie wykonanej akcji). Są to narzędzia, które bardzo mogą pomóc w budowaniu wspólnoty zastępu, ale również i zmienianiu świata na lepsze.

Poniżej przedstawiamy kilka z wybranych tropów, które zastępy z 69 HDT mogą realizować #zdalniealerazem.

Harcerze
  • Skrzydlaty umysł – „Odpoczywaj mądrze”  nie oznacza leżenia i odkładania książek na półkę. Stwórz skrzydła, by twój umysł mógł też odpocząć.
  • Wynalazcy – Naukowcy wiedzą, że nie ma wiedzy bezużytecznej, prędzej czy później każde odkrycie znajdzie swoje zastosowanie w praktyce życia codziennego. Mikrofalówkę wynalazł inżynier Percy Spencer podczas prac nad radarem wojskowym. Kiedy go testował, ze zdziwieniem zauważył, że promienie mikrofalowe rozpuściły czekoladowy batonik, który miał przy sobie. Spencer z ciekawości zaczął podgrzewać inne przedmioty i dopiero wtedy odkrył potencjał tego rodzaju promieniowania. Poznajcie historie różnych wynalazków i ich twórców. Może zainspiruje Was to do opracowania własnego patentu?
  • Propagatorzy zrównoważonego rozwoju – upcycling – Czy słyszeliście kiedyś o 17 „Celach Zrównoważonego Rozwoju”? Kiedy je czytamy, może nam się wydawać, że są bardzo trudne do zrealizowania i że przyczynić się do ich osiągnięcia mogą tylko władze różnych państw. Ale czy na pewno? Zastanówcie się, co każdy z nas, w swym codziennym działaniu może zrobić dla dobra wszystkich i naszej planety
  • Mistrzowie nauki własnej – Uczymy się przez całe życie. A skoro tak, to uczmy się szybko i skutecznie. Dzięki realizacji tego tropu osiągniecie mistrzostwo w uczeniu się i poznacie różne metody zdobywania wiedzy. Pomożecie również tym, który mają problemy z zapamiętywaniem informacji. Przy okazji rozbudzicie też swoją kreatywność oraz ugruntujecie posiadane wiadomości.
  • Tropem obieżyświatów – Wyruszcie w świat! Wokół Was jest tyle ciekawych miejsc do zobaczenia. Znajdźcie mapę i zobaczcie, gdzie możecie udać się na wycieczkę. Może w okolicy jest jakieś miasteczko z pięknymi zabytkami, a może przepiękny las z wodą, gdzie możecie wybrać się na wędrówkę lub wycieczkę rowerową? Wszystko zależy od Was. To może być wspaniała przygoda!
Harcerze starsi
Trop starszoharcerski realizujemy w trzech krokach. Pierwszym krokiem będzie zgłębienie wybranego przez was tematu, analiza aktualnego problemu oraz możliwości jego rozwiązania, POSZUKIWANIE wszystkich ścieżek, jakimi będziecie mogli w czasie realizacji tropu podążyć. Drugi krok to aktywne działanie, często służba na rzecz kogoś. Trzeci krok to podsumowanie całości w formie wybranej przez zastęp, przy czym forma również powinna być aktywna i zawierać w sobie informacje o wszystkich działaniach podjętych w ramach realizacji próby.
 
Harcerzy starszych zachęcamy do realizacji jednego z poniższych tropów:
  • Lokalny przewodnik po Małej Ojczyźnie 
  • Nauka uczenia się 
  • Zmień swoje otoczenie 
  • Przez żołądek do zdrowia 
  • Sportowy Przegląd 
Wędrownicy:
  • Kategoria tropów NATURY zawiera w sobie działania związane z przebywaniem na łonie dzikiej przyrody i zdobywaniem wiedzy na jej temat. Stymulują one pogłębianie wiedzy z zakresu funkcjonowania przyrody poprzez obserwację i szukanie w niej zależności (łącznie z człowiekiem i jego oddziaływaniem w przyrodzie). Zastępy będą mogły wspólnie doświadczyć, wykorzystać i sprawdzić zdobytą wiedzę podczas obozu czy biwaku. Trop ten to także służba na rzecz NATURY. Naszych wędrowników zachęcamy do realizacji takich tropów jak: Ekologiczny obóz
  • Idąc tropami CZŁOWIEKA można wspólnie pogłębić wiedzę z zakresu szeroko pojętego zdrowia. Zastępy będą mogły sprawdzić co to znaczy zdrowe odżywianie czy podjąć działanie związane z aktywnością fizyczną odpowiednią dla swojego wieku. Tropy te pozwolą na zdobycie dobrych nawyków w codziennym życiu harcerzy, którzy jednocześnie będą zachęcać innych do zdrowego stylu życia. Naszych wędrowników zachęcamy do realizacji takich tropów jak: Nie zatrzymuj wszystkiego dla siebie – zostań dawcą!, Sport to zdrowie! – organizacja zawodów sportowych
Jak realizować trop?

Realizacja tropu w naszej drużynie jest stosunkowo prosta. Zastępowy powinien napisać do drużynowego wiadomość e-mail (bartosz.widera@zhp.net.pllub wiadomość na messengerze który z tropów chce realizować wraz z zastępem. Drużynowy prześle odpowiedź na wiadomość z załączoną kartą tropu (dla odpowiedniego pionu) oraz samym tropem.

Polecamy by realizacja tropu wyglądała w następujący sposób:

  1.  Zbiórka online w celu zapoznania całego zastępu z tematyką tropu.
  2.  Kolejne zbiórki online, których celem jest odpowiednie przygotowanie zastępu do realizacji tropu (zebranie dodatkowych informacji, zaplanowanie akcji).
  3. Wykonanie akcji #razemalezdalnie w trakcie trwania obecnej sytuacji lub zaplanowanie akcji na późniejszy czas, kiedy akcja się unormuje.
  4. Zbiórka podsumowująca z drużynowym online, lub w terenie, podczas której zastęp podsumuje efekt wykonanej akcji.

Discover more from 69HDT

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading