Mimo, że zbiórki harcerskie oraz wszystkie formy pracy terenowej (w tym wycieczki i biwaki) zostały wstrzymane w naszej drużynie do końca kwietnia, życie harcerskie toczy się dalej. Większość działań naszej drużyny została przeniesiona do Internetu, zastępy organizują zbiórki online. Nasi wędrownicy również w tym czasie szukają nie tylko pola służby, ale stale się rozwijają i szukają swojego miejsca w społeczeństwie.
Służba w czasie epidemii
W obecnej sytuacji utrudnione jest pełnienie służby dla większości z nas. Mimo, że każdy harcerz chce nieść chętnie pomoc bliźnim, to trudno jest działać, kiedy powinniśmy zostać w domu i nie pozwolić na rozprzestrzenianie się epidemii. Część wędrowników z naszej drużyny znalazła jednak sposób jak może pomóc innym.
Widzialna ręka – Zawiercia – jest grupą na Facebooku, na której wszyscy mieszkańcy Zawiercia i okolic mogą prosić i oferować pomoc innym. Pomoc może być różna. Obecnie potrzeba osób, które mogą odebrać czyjeś leki, lub zrobić dla drugiej osoby zakupy. Moderatorem grupy jest między innymi nasza przyboczna – dh. Wiktoria. Link do grupy – https://www.facebook.com/groups/2789162097843826/
Szycie maseczek i wycinanie filtrów – pomoc okazała się potrzebna również przy organizacji środków ochrony osobistej. Wędrownicy, którzy nie mają ukończonego osiemnastego roku życia, znaleźli dla siebie zajęcie między innymi przy produkcji domowych maseczek oraz wycinaniu filtrów do nich. Maseczki te są między innymi oddawane do Szpitala Powiatowego w Zawierciu oraz Urzędu Miejskiego.
Praca nad sobą
Nasza praca nie powinna opierać się wyłącznie na zaspokajaniu obecnych potrzeb, powinniśmy też zadbać o to co będzie w przyszłości. Nasi wędrownicy przystąpili do realizacji Tropu Wędrowniczego o nazwie ” Pierwszy krok na rynku pracy”. Przez realizację tego tropu nasi wędrownicy mogą lepiej przygotować się do nowej rzeczywistości, po tym jak epidemia się skończy.
W ramach tropu zorganizowana została pierwsza zbiórka online podczas której, poznać mogliśmy obecnie obowiązujące przepisy pracy dla osób powyżej 15 roku życia, porozmawialiśmy o plusach i minusach rozpoczęcia pierwszej pracy w trakcie nauki w szkole, wysłuchać kilku rad doświadczonych instruktorów ZHP pracujących obecnie oraz zastanowić się jak będzie wyglądać rynek pracy jutra.
Nasi wędrownicy postanowili również, że chcą lepiej przygotować się przed swoją pierwszą pracą. By osiągnąć ten cel zaplanowana została realizacja kilku szkoleń w formie online, których tematy dotyczyć będą takich zagadnień:
- Jak napisać dobre i ciekawe CV?
- Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?
- Jak zarządzać swoim czasem?
- Jak zaplanować ścieżkę kariery?
- Jak wykorzystać umiejętności zdobyte w ZHP w przyszłej pracy?
Do uczestnictwa w powyższych zbiorach zapraszamy również innych wędrowników, z innych środowisk.