Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Zapewne wielu z was zachodzi w głowę, jak można spędzić ten czas. W końcu gdzie najbezpieczniej pojechać w obecnym czasie – może nad morze albo na Podlasie, gdzie ludzi można nie spotkać przez wiele kilometrów? Część z was pewnie zastanawia się nad organizację własnego tour de pologne w celu zobaczenia najważniejszych zabytków w kraju albo rozważa wyjazd ze znajomymi pod namiot do lasu czy nad jezioro.
Jest jeszcze jeden pomysł, o którym chciałbym wam dzisiaj opowiedzieć. Wymaga on trochę aktywności, ale za to może trwać od kilka godzin po kilku dniowe podróże. Chodzi mi o wypad w góry, wędrówkę która jest wspaniałą formą pracy zarówno grupowej, jaki indywidualnej. Oto kilka dobrych rad, które warto pamiętać przed zdobyciem kolejnego szczytu.
Sprawdź pogodę
Dzięki rozwojowi technologii posiadamy bardzo dobry dostęp do informacji. Przed każdą podróżą, nie ważne jak długą, warto sprawdzić, czy nie czeka was załamanie pogody. Dzięki portalom, takim jak Pogodynka (portal ten używany do prognozowania pogody przez GOPR oraz TOPR) oraz Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego (w skrócie ICM Meteo), jesteśmy w stanie określić z dużym prawdopodobieństwem dokładną godzinę opadów oraz ich wielkość.
Pamiętaj! Góry są nieprzewidywalne, a pogoda jest w nich zmienna. Już niejednego wędrowca spotkała nagła ulewa czy burza, która pojawiła się z „jednej” chmurki. Warto być przygotowanym na każdą ewentualność.
Zadbaj o odpowiedni ekwipunek
Trzeba być gotowym na wszystko, ale w granicach zdrowego rozsądku – lepiej nie nosić ze sobą za dużo. Przed wyruszeniem w drogę porządnie zastanów się nad sprzętem, którego potrzebujesz. Raki, mimo że bardzo przydatne w górach niemal o każdej porze roku, to w przypadku wędrówki nad Morskie Oko po asfalcie mogą się kompletnie nie przydać.
Często zapominamy o tym, że latem tak samo jak w zimie warto zadbać o odpowiedni ubiór. Mimo że średnia dobowa temperatura w górach jest zdecydowanie wyższa niż w pozostałych porach roku, to z samego rana lub późnym wieczorem w dolinach czy przy brzegach rzek może być po prostu chłodno. Warto ubrać się wtedy na tak zwaną „cebulkę”, która pozwoli nam na zachowanie komfortu termicznego o każdej porze dnia. Warto przy tym pamiętać, że im wyżej się znajdujemy, tym powietrze jest chłodniejsze, warto się na to przygotować.
Wielu wędrowców zapomina często o tym jak ważne są buty. Rozmowy o tym, które lepsze (przed czy za kostkę) zostawię na inną rozmowę w inną noc. Pamiętaj jednak, by buty były przede wszystkim sprawdzone i wygodne. Odradzam wyruszania na szlak w nowych butach, prosto ze sklepu. Taka przygoda może w bardzo szybki sposób skończyć się obdartymi stopami.
By nie zabrakło nikomu sił na szlaku, warto ze sobą zabrać jedzenie oraz wodę. Ile? Tyle ile możemy jej potrzebować. Człowiek średnio w stanie spoczynku powinien wypijać około 1,5 litra wody dziennie. W trakcie wysiłku wartość ta się podwaja. Zabierz ze sobą ilość odpowiednią dla ciebie, a jeśli na dworze panuje wysoka temperatura warto zabrać ze sobą tych kilka litrów więcej.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo
Przy dłuższym wyjściem w góry warto zadbać o szczegóły. Na przykład pomyśleć o tym, co złego może się zdarzyć. Niby prosty szczegół, ale kto z nas pamięta o tym, by sprawdzić, czy po drugiej stronie granicy nasze ubezpieczenie chroni nas przed nieszczęśliwymi wypadkami? W Polsce TOPR czy GOPR udzieli nam pomocy za każdym razem, ale słowaccy koledzy mogą poprosić o rekompensatę za oferowaną pomoc.
Przy każdej wędrówce, samotnej czy w grupie, warto pamiętać o tym, by zapoznać chociaż jedną osobę z planowaną trasę oraz długością jej trwania. Może to być rodzic, przyjaciel, druga połówka, która czeka w schronisku u podnóży szczytu. W przypadku wypadku osoba może być naszym zabezpieczeniem, które w razie dłuższego braku kontaktu może powiadomić odpowiednie służby o problemie. Znajomość dokładniej trasy może tylko przyspieszyć udzielenie nam pomocy.
Przestudiuj trasę wędrówki
W momencie planowania naszej wędrówki warto zapoznać się ze szczegółowym jej przebiegiem. Czy na naszej trasie znajdują się miejsca, gdzie możemy uzupełnić zapasy wody lub po prostu odpocząć? Ile postojów możemy potrzebować, albo czy zdążymy zejść z gór przed zachodem słońca? To proste pytania, na które warto znać odpowiedzi przed wyruszeniem w drogę.
Nie schodź ze szlaku
Często ulegamy pokusie pójścia na skróty. „Jeśli skręcimy w lewo, przejdziemy przez rzekę, to skrócimy drogę i to o kilka kilometrów!”. Niestety w wielu wypadkach ten „skrót” może okazać się tylko utrudnieniem w naszej wędrówce, które wydłuży ją o kilka dodatkowych godzin. Mimo że pokusa przygód, w nas harcerzach, jest szczególnie wielka, ze względów bezpieczeństwa lepiej trzymać się wcześniej obranych ścieżek czy szlaków. Pamiętaj, w górach jesteś bezpieczny na tyle, na ile o to zadbasz.
Mimo, że lista rzeczy o których powinniśmy pamiętać w czasie wyjścia w góry jest dość pokaźna, nie warto rezygnować z tego rodzaju spędzania czasu. Góry pozwalają nam osiągać nie tylko wyżyny naszej wytrzymałości fizycznej, ale jednocześnie pozwalają na rozwój duchowy. Bo w końcu ilu z nas nie kocha tego uczucia zaraz po wejściu na trudną górę, tego zmęczenia i zadowolenia zarazem. Te uczucia pozwalają spojrzeć na nasze problemy zupełnie z innej strony przy jednoczesnym skupieniu się na następnym celu.
Bartosz Widera – instruktor Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskiej, drużynowy 69 Harcerskiej Drużyny Turystycznej im. Mariusza Zaruskiego, miłośnik górskich wędrówek i aktywnych form spędzania wolnego czasu