Rozpoczęcie Roku Harcerskiego 69 HDT

Od naszego obozu harcerskiego minęło już kilka tygodni. Kurz na trekach i plecakach osiadł na dobre w trakcie odpoczynku od ostatniej przygody. Wypoczęty? Wypoczęta? To czas ponownie wrócić na szlak i z uśmiechem na ustach przywitać nowy rok szkolny i harcerski! Czas na #RozpoczęcieRoku.
W tym roku ze względów bezpieczeństwa zmieniona została formuła tegorocznego Rozpoczęcia. Rezygnujemy z biwaku na rzecz jednodniowego rajdu w Beskidzie Małym w trakcie którego wspólnymi siłami omówimy wygląd najbliższego roku harcerskiego w naszej drużynie!
Słów kilka o trasie
Trasę tegorocznego rozpoczęcia roku harcerskiego rozpoczniemy z Zawiercia, a dokładniej z Dworca PKP przy którym spotkamy się o godzinie 6.30, w sobotę (5.09.2020). Po dojechaniu do stacji Bielsko-Biała Wilkowice, wyruszymy na szlak, aby dotrzeć do trzech schronisk. Będą to odpowiedni Chata na Rogaczu, Schronisko PTTK na Magurce oraz Dom Turystyczno Rekolekcyjny Hrobacza Łąka. Naszą podróż skończymy na Dworcu PKP Bielsko-Biała Główna skąd najbliższym pociągiem wrócimy do Zawiercia (przewidywany powrót około godziny 20.00 tego samego dnia). Do zdobycia będzie łącznie 25 punktów GOT, więc warto zabrać ze sobą książeczkę GOTowską.
Cena rajdu
W tym roku, całe nasze wydarzenie kosztować będzie około 35 zł. Suma w pełni pokrywa koszty transportu (z czego każdy uczestnik rajdu zobowiązany jest do samodzielnego kupna biletu w dwie strony) oraz drobnej przekąski, małego prowiantu dla wszystkich uczestników wydarzenia (około 7 zł płatne w dniu wyjazdu).
Bilet należy zakupić samodzielnie dla podanych niżej relacji oferowanych przez Koleje Śląskie:
- Zawiercie – Bielsko-Biała Wilkowice oraz
- Bielsko-Biała Główna – Zawiercie.
Potrzebne wyposażenie
W trakcie naszej wędrówki, każdemu uczestnikowi rajdu przydać się mogą następujące przedmioty:
- legitymację szkolną
- mundur (z czego chustę zakładamy w na szyję);
- wodę w ilości odpowiedniej
- wygodne buty, najlepiej treki;
- wygodne ubranie dostosowane do warunków pogody;
- suchy prowiant, np. kanapki, banan, jabłko;
- coś do siedzenia na trawie;
- zgoda uczestnika na udział w wydarzeniu z obowiązującym wzorem oświadczenia o zdrowiu,
- maseczka z niezbędnymi środkami ochrony osobistej zgodnych z indywidualnym zapotrzebowaniem każdego uczestnika.
Zapisy na wydarzenie
W tym roku głównym organizatorem rozpoczęcia roku w naszej drużynie jest nasza przyboczna, dh. Wiktoria. W przypadku dodatkowych uwag lub pytań, prosimy o indywidualny kontakt z nią.
Kronika Obozowicza – czyli galeria zdjęć z obozu 2020!

Mimo, że od obozu naszej drużyny minął zaledwie tydzień, wspomnienia oraz uczucia, które po nim pozostały zostaną z nami na jeszcze bardzo długi czas. By podtrzymać tej przyjaźni żar, przygotowaliśmy galerię zdjęć obejmującą zbioru naszego drużynowego oraz przybocznych (tak, wszystkich czterech!). W trakcie tych magicznych 10 dni udało nam się łącznie utworzyć przeszło 400 zdjęć, które przedstawiają najlepsze momenty naszego obozu. Nic tylko oglądać.
By przenieść się do galerii zdjęć, wystarczy kliknąć przycisk poniżej. Miłego oglądania!
Harcerzu! Jeśli posiadasz jeszcze zdjęcia, które mogą się tutaj znaleźć, skontaktuj się z drużynowym i przybocznymi. Stwórzmy razem wspaniałą bazę wspomnień naszych harcerskich podróży.
WYCIECZKA DO LASU 6. – 25.08.2020

Nowy tydzień, więc pora na kolejną #WycieczkęDoLasu z 69 HDT. Tym razem przygotowaliśmy dla Was dosłownie wycieczkę, i to rowerową!
Byłeś kiedyś na końcu świata? Z nami możesz pojechać na koniec Jury/Zawiercia! Wszystko, co musisz mieć to sprawny rower, plecak pełen wody z jedzeniem oraz garść chęci. Wymagany ekwipunek zależy od pogody! Gotowy na wycieczkę? Widzimy się we wtorek 25 sierpnia o godzinie 10:00! Zbiórka przed głównym wejściem do Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zawierciu, który znajduje się przy ulicy Moniuszki 10.
Poniedziałkowe zajęcia poprowadzi nasi przyboczni – dh. Piotrek i dh. Maciek!
Wycieczka do Lasu 6. – 17.08.2020

Po krótkiej przerwie od naszych zbiórek, spowodowaną naszą obecnością na obozie, wracamy ze zdwojoną siłą i jeszcze większą determinacją! Pora na kolejną #WycieczkęDoLasu z 69 HDT.
Formy na lato już nie zrobisz, ale możesz zrobić formę latem! Przyjdź na „Holiday Volleyball”, spotkaj się ze swoimi przyjaciółmi i weź udział między innymi w meczu piłki siatkowej, koszykowej albo frisbee. Do wyboru, do koloru – na pewno znajdziesz coś dla siebie! Czekamy na ciebie w poniedziałek 17 sierpnia o 10:00! Zbiórka przed głównym wejściem do Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zawierciu, który znajduje się przy ulicy Moniuszki 10.
Poniedziałkowe zajęcia poprowadzi nasz drużynowy – dh Bartek!
Obóz 69 HDT – kilka waznych informacji o wyjeździe.. i powrocie

Już za chwilę, już za kilka godzin wyjedziemy na nasz obóz. By lepiej wykorzystać ten czas, które pozostał nam do nowej harcerskiej przygody, zachęcamy do zapoznania się z kilkoma podstawowymi informacjami. Uwaga, poniżej znajduje się odnośnik do oświadczeń obowiązkowych przy wyjeździe!
Obowiązkowy ekwipunek uczestnika
Potrzebne wyposażenie uczestnika było zamieszczone w warunkach uczestnictwa, ale chcielibyśmy przypomnieć o tych elementach ekwipunku, które są wymagane dla uczestników naszego podobozu:
maseczki (każdy z nas musi posiadać własne maseczki, którymi będzie mógł zasłaniać nos i usta; sugeruję zabranie dwóch oraz niewielkiej ilości proszku do prania lub szarego mydła, żeby maseczki móc wyprać),
butelka wielokrotnego użytku na wodę (co roku na obozie panuje upał i dbamy wspólnie o to, żeby wszyscy uczestnicy stale się nawadniali, w tym roku pomogą w tym osobiste butelki – tak, aby dzieci nie wymieniały się nimi między sobą; sugeruję butelkę z plastiku, może być również bidon, kubek termiczny),
gąbka do mycia naczyń (jest to pozycja, której nie było w warunkach uczestnictwa, ale zgodnie z nową instrukcją bezpieczeństwa na bazie w Kostkowicach, każdy uczestnik powinien swoją menażkę myć swoją własną gąbką; można w porozumieniu z innym uczestnikiem obozu jedną gąbkę przeciąć na pół),
oświadczenie o zdrowiu w dzień wyjazdu (w załączeniu przesyłam dokument, bez którego nie możemy wpuścić dziecka do autokaru – jest to oświadczenie, że w dniu wyjazdu dziecko nie ma objawów charakterystycznych dla COVID-19, w ostatnim czasie nie miało styczności z osobami zakażonymi, przebywającymi na kwarantannie ani w izolacji) – bardzo proszę o upewnienie się, że dziecko lub osoba odprowadzająca je na zbiórkę będzie miała przy sobie ten dokument.
osobisty sprzęt turystyczny (ze względu na rodzaj specjalności, która charakteryzuje naszą drużynę, każdy uczestnik powinien dodatkowo posiadać karimatę, kompas, wygodne obuwie), są to rzeczy, których będziemy często używać w trakcie naszych wędrówek oraz zajęć),
strój roboczy (rękawice, ubrania które mogą ulec zniszczeniu), jako harcerze będziemy zmieniać świat w trakcie naszego obozu, po trochu i małymi krokami. Dlatego przydać się mogą rękawice robocze, które ułatwią nam prace ogrodnicze, które planujemy w trakcie trwania obozu.

Wyjazd
W piątek (07.08.2020) wyjeżdżamy o godzinie 8:00 spod budynku „nowego OSiR-u” na ul. Blanowskiej 40 w Zawierciu. Aby na miejscu różne grupy wychowawcze się nie mieszały, wyznaczone zostały strefy zbiórki dla każdej grupy osobno (mapka zbiórki poniżej).
Prosimy również, aby osoba odprowadzająca harcerza na zbiórkę nie podchodziła do zbierających się grup. Każdy uczestnik na zbiórkę przychodzi w maseczce.
Ważne, żeby osoba odprowadzająca dziecko na zbiórkę również była zdrowa, nie miała objawów infekcji lub choroby zakaźnej, nie zamieszkiwała z osobą przebywającą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych w okresie 14 dni przed rozpoczęciem wypoczynku.

ODWIEDZINY I ODBIÓR uczestnika obozu
W tym roku ze względu na wytyczne sanitarne nie będzie możliwości odwiedzin na obozie. Jeśli któryś z rodziców mimo to zdecyduje się na odwiedziny dziecka, będzie musiało ono zostać zabrane z obozu. Wierzę, że 10 dni to naprawdę dobry czas na przerwę i zatęsknienie.
Jeżeli z jakiegoś powodu potrzebowaliby Państwo odebrać dziecko przed zakończeniem obozu, proszę przesłać taką informację przynajmniej z kilkugodzinnym wyprzedzeniem do mnie lub wychowawcy – przygotujemy niezbędne dokumenty. Jeżeli dziecko miałoby zostać odebrane nie przez rodzica/prawnego opiekuna (czyli np. przez starsze rodzeństwo, dziadków), proszę o wypisanie upoważnienia do odbioru dziecka przez daną osobę (wzór w załączeniu).
POWRÓT z obozi
Z obozu wracamy w niedzielę (16.08) ok. godziny 17:00 również pod OSiR na ul. Blanowskiej 40 w Zawierciu. Jeżeli któryś z uczestników planuje wrócić samodzielnie do domu, proszę o przygotowanie pisemnej zgody na samodzielny powrót według wzoru, który znajduje się poniżej.
Pierwsze dni Powstania Warszawskiego

Przed nami już 76 Rocznica Powstania Warszawskiego. Za kilka godzin, dokładnie o 17.00 niemal na każdej ulicy w Polsce rozbrzmiewać będzie dźwięk syren upamiętniających rozpoczęcie powstania, które trwało przez 63 dni, a eche po tym wydarzeniu rozbrzmiewają w szkołach, teatrach czy naszych sercach po dzień dzisiejszy.
Wydarzenie to jest ważne dla nas, harcerzy z wielu powodów. Nasi poprzednicy pełnili w nim niewyobrażalnie wielką rolę służąc i pomagając w walce, opatrując rany czy umożliwiając komunikację między odciętymi dzielnicami Warszawy. W tym dniu, chciałbym zachęcić wszystkich do głębszego zanurzenia się w temacie Powstania Warszawskiego oraz jego przebiegu.
Dzień pierwszy Powstania Warszawskiego.
Godzina 7.00 – łączniczki alarmowe otrzymują rozkaz Komendanta Okręgu Warszawskiego AK płk. dypl. Antoniego Chruściela „Montera” o ustaleniu Godziny „W” na 1 sierpnia, godzina 17.00.
Mobilizacja natrafia na trudności w postaci braku broni, czasu na jej wydobycie i zebranie plutonów. W Godzinie „W”, o 17.00 – wybucha Powstanie Warszawskie, nazywane początkowo sierpniowym. W niektórych dzielnicach walki rozpoczynają się jeszcze przed Godziną „W” – najwcześniej na Żoliborzu, ok. godz. 14, w Śródmieściu Północ i na Woli – przed godz. 16. Do walki przystępuje ok. 30 tys. żołnierzy Okręgu Warszawskiego AK. Uzbrojenie Powstańców przedstawia się wręcz tragicznie: tylko ok. 10 proc. walczących ma broń. Przeciw sobie mają stały garnizon niemiecki w sile ok. 20 tys. w pełni uzbrojonych ludzi, z czego połowę stanowi regularne wojsko. Niemcy mają ponadto pancerne jednostki frontowe, skoncentrowane na obu brzegach Wisły, artylerię i lotnictwo.
Sztab Okręgu Warszawskiego AK z płk. „Monterem” zostaje ulokowany w zdobytym przez Powstańców hotelu „Victoria” przy ul. Jasnej. Garnizon niemiecki odpiera szturm Powstańców. Z ważniejszych obiektów Powstańcy zdobywają tylko magazyny żywności i mundurów przy Stawkach, koszary w budynku szkoły św. Kingi przy ul. Okopowej, Wojskowy Instytut Geograficzny w Al. Jerozolimskich, gmach Miejskich Zakładów Komunikacyjnych na rogu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, najwyższy budynek w mieście – Prudential przy Placu Napoleona oraz budynek Dyrekcji Kolei u zbiegu Targowej i Wileńskiej na Pradze. Znaczniejszą przestrzeń, wolną od nieprzyjaciela, Powstańcom udaje się uzyskać jedynie na Starym Mieście.
Powstańcza Warszawa to kilka odrębnych ognisk walki, rozdzielonych siłami nieprzyjaciela. W rękach wroga pozostają tak ważne obiekty wojskowe, jak mosty na Wiśle, dworce, lotniska, liczne niemieckie budynki koszarowe. Brak łączności jest powodem opuszczenia miasta przez kilka tysięcy Powstańców z Żoliborza, Woli, Ochoty i Mokotowa. Nocą udają się do pobliskich lasów. Do akcji powstańczej spontanicznie przyłącza się ludność cywilna, udzielając walczącym pomocy w budowaniu barykad i umocnień, kopaniu rowów przeciwczołgowych, aprowizacji itp. Według dowódcy niemieckiego garnizonu Warszawy, gen. por. lotn. Reinera Stahela, straty w ludziach 1 sierpnia wynoszą 2 tys. żołnierzy po stronie polskiej i 500 żołnierzy po stronie niemieckiej.
Po więcej notatek z poszczególnych dni Powstania zapraszam na stronę www.1944.pl