Archiwum miesiąca: marzec 2021

Rozkaz

Druhny i Druhowie, na naszej stronie pojawił się nowy rozkaz drużynowego L.S.1/2021 z dnia 27.03.2021 r.. Zachęcam wszystkich członków drużyny do uważnego przeczytania tekstu.

Moi drodzy, druhny i druhowie!

Jak miesiąc temu, razem z przybocznymi, planowaliśmy ten dzień, to chcieliśmy spotkać się wszyscy razem, aby wspólnie świętować 32. urodziny naszej drużyny. Już zeszłoroczne plany urodzinowe pokrzyżowała nam epidemia i uwierzcie, że do ostatniej chwili myśleliśmy, że w tym roku damy radę się spotkać. Niestety nie wszystko zawsze idzie zgodnie z naszymi planami. Jesteśmy jednak harcerzami i jedną z wielu umiejętności, których nabywamy w gromadach i drużynach, jest radzenie sobie w trudnych sytuacjach.

W ubiegłym roku tych trudnych momentów pojawiało się więcej niż dotychczas. Wybuch pandemii, izolacja, zmiana trybu nauki i przeniesienie zbiórek do Internetu to zapewne tylko niektóre przeciwności, które pojawiły się na naszej drodze. Tym problemom towarzyszyły różne emocje – strach, stres, apatia, rozgoryczenie czy złość. Każdy z nas na różne sposoby radził i nadal radzi sobie z tymi emocjami. Uważam jednak i muszę przyznać, że jestem z nas wszystkich naprawdę dumny, że jako drużyna wspieramy się nawzajem, wyciągamy do siebie pomocną dłoń, spotykamy się na zbiórkach online albo w małych grupach. Jestem z was dumny, że nadal zdobywacie sprawności, realizujecie i zamykacie pozytywnie próby na stopnie. Dziękuję wam także za służbę, którą pełniliście i pełnicie. Wasze zaangażowanie na rzecz innych jest godne naśladowania.

Kiedy ostatnio spotkałem się z kilkorgiem drużynowych z różnych hufców rozsianych po całej Polsce, to wszyscy żaliliśmy się na panujące obostrzenia, na problemy ze spotkaniem się na żywo i wspominaliśmy czasy, kiedy mogliśmy pojechać na biwak, grać w gry i śpiewać przy ognisku do późnych godzin porannych. Drużynowi, z którymi wówczas rozmawiałem, opowiadali o spadku motywacji w swoich drużynach, o braku zaangażowania harcerzy w codzienną działalność. Zastanawiając się chwilę stwierdziłem, że na pewno nasza drużyna i wy – jej członkowie i członkinie – odczuwacie skutki epidemii, ale staracie się im stawić czoła. Dziękuję za każdy telefon, który wykonujecie do mnie albo do swoich zastępowych czy przyjaciół z drużyny, z którym rozmawiacie o waszych obawach, uczuciach, emocjach. Dziękuję wszystkim, którzy potrzebują wsparcia i są wspierani.

Nasza drużyna ma już 32 lata. W tym czasie tworzyli ją różni ludzie, o różnych doświadczeniach, poglądach, spojrzeniach na świat. Ale to właśnie ludzie są w naszej drużynie najważniejsi. Waszą postawą przez ostatni rok umacniacie mnie w przekonaniu, że tworzę coś wyjątkowego z wartościowymi ludźmi. Z ludźmi, którzy są wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka, którzy zauważają potrzeby zmieniającego się świata, którzy chcą zmieniać ten świat zaczynając od siebie i od najdrobniejszych gestów. Dziękuję wam za to, że mogę być waszym drużynowym.

W 1940 roku Baden-Powell napisał list do wszystkich skautów. Pozwólcie, że przytoczę jego fragment.

„Szczęście nie pochodzi ani z bogactwa finansowego, ani z sukcesów w karierze, ani z dogadzania sobie. Krokiem w kierunku szczęścia jest dążenie do bycia zdrowym i silnym, kiedy jest się młodym skautem. Dzięki temu, jako dorośli, będziecie mogli być pożyteczni i będziecie cieszyć się życiem. Odkrywanie przyrody pokaże wam, jak piękny jest świat, który Bóg stworzył dla was.

Doceniajcie to, co macie, wykorzystujcie to jak najlepiej, patrzcie na rzeczy optymistycznie, a nie ponuro. Prawdziwe szczęście osiągniecie dzieląc się nim z ludźmi. Spróbujcie i zostawcie ten świat lepszym niż go zastaliście. A kiedy przyjdzie kolej na was, aby umrzeć, umierajcie szczęśliwi, w poczuciu, że nie zmarnowaliście czasu i zrobiliście wszystko, co w waszej mocy, aby zmienić ten świat.

Czuwajcie na tej drodze, aby żyć i umrzeć szczęśliwie, realizując przez całe swoje życie słowa przyrzeczenia skautowego; nawet po tym, jak przestaniecie być skautami.”

Niech jego słowa będą równocześnie moimi życzeniami dla was, którzy tworzyliście, tworzycie i będziecie tworzyć 69 Harcerską Drużynę Turystyczną im. Mariusza Załuskiego.

Czuwaj!

phm. Bartosz Widera

Już za kilka dni cała harcerska brać, należąca do 69 Harcerskiej Drużyny Turystycznej, świętować będzie trzydzieste drugie (tak, dość duża już jest ta liczba) urodziny drużyny.

Mimo że pokolenia harcerzy przyzwyczajone są do świętowania tego wspaniałego wydarzenia w trakcie (przynajmniej) kilkudniowego biwaku, w tym roku jesteśmy zmuszeni do zmiany formy wydarzenia. Ze względu na obostrzenia sanitarne oraz troszcząc się o zdrowie nasze oraz naszych bliskich tegoroczne urodziny drużyny odbędą się w naszych zastępach.

27 marca wyruszymy (w zastępach właśnie) ponownie na szlak Jury, by przeżyć kolejną przygodę. W trakcie wędrówki skupimy się nad tym, by wspominać wszystko to, co udało nam się przez ostatni rok osiągnąć – służąc, ucząc się nowych rzeczy czy po prostu dobrze spędzając czas. W trakcie samodzielnych wędrówek zastępów będziemy mogli odświeżyć naszą pamięć i wrócić na tych kilka chwil do obozu, nocnego czy ostatniego biwaku.

Gdy dotrzemy na miejsce (każdy zastęp w inne), rozpalimy ognisko, w trakcie którego wysłuchamy gawędy przygotowanej przez drużynowego oraz przybocznych. Usiądziemy przy prawdziwym harcerskim ogniu, myśląc o sobie nawzajem, śpiewając i ciesząc się z tych chwil, które udało nam się wspólnie spędzić…

… a na koniec przygotujemy wspólną kapsułę czasu, którą zapieczętujemy na kolejne 365 dni.

Ot kolejna harcerska przygoda. Taka sama, ale trochę inna.

Dlatego drogi zastępowy, droga zastępowo, którzy jesteście młodzi lub dojrzalsi. Pełnicie funkcję obecnie lub pełniliście ją jakiś czas temu. Zbierzcie swoich przyjaciół, wyruszcie na harcerski szlak i jeszcze raz usiądźcie przy ognisku.

W związku ze stanem epidemii w Polsce i rosnącą liczbą osób zakażonych Główna Kwatera ZHP rekomenduje organizację zbiórek gromad i drużyn w formie zdalnej od 20.03.2021 do 09.04.2021.

Zbiórki zastępów i drużyn – wytyczne GK ZHP zgodne z Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2021, poz. 512)

  1. W związku ze stanem epidemii w Polsce i rosnącą liczbą osób zakażonych Główna Kwatera ZHP rekomenduje organizację zbiórek gromad i drużyn w formie zdalnej.
  2. Dopuszcza się organizację zbiórek na świeżym powietrzu pod warunkiem, że:
    1. w trakcie zbiórki realizowane są zajęcia mające na celu przeciwdziałanie rozwojowi epidemii COVID-19, zgodnie z wymaganiem wynikającym z treści § 26 ust. 10 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r.,
    2. w zbiórce bierze udział nie więcej niż 10 osób (w tym pełnoletni opiekun),
    3. zachowany jest reżim sanitarny tj. dystans społeczny nie mniejszy niż 1,5 m oraz zakryte usta i nos maseczką, zgodnie z treścią § 25 Rozporządzenia z dnia 19 marca 2021 r.,
    4. zbiórka odbywa się pod nadzorem osoby pełnoletniej,
    5. w przypadku, gdy niedaleko siebie odbywają się dwie zbiórki na zewnątrz, konieczne jest zachowanie odległości 100 m pomiędzy poszczególnymi zbiórkami, tak by nie było możliwości bezpośredniego kontaktu pomiędzy uczestnikami różnych zbiórek,
    6. zbiórka dla tej samej grupy członków ZHP (tego samego zastępu, tej samej części drużyny) nie może być organizowana codziennie. Nie ma natomiast przeszkód, aby ten sam zastęp (ta sama grupa harcerek i harcerzy) spotykał się w trakcie zbiórek co drugi dzień. Przy drużynie, w której działają 4 zastępy prawidłowe będzie to jeśli, np. w poniedziałek drużynowy organizuje zbiórkę dla zastępu 1 i 2 (z zachowaniem dopuszczalnej liczby uczestników), we wtorek dla zastępu 3 i 4, w środę znów dla zastępu 1 i 2 itd.
    7. uczestnicy spotkania posiadają elementy umundurowania: co najmniej chusty harcerskie.
  3. Dopuszcza się organizację zbiórek w budynku (pomieszczeniu) przy założeniu, że na 1 osobę przypada 7m2 powierzchni budynku i pod warunkiem, że:
    1. zbiórka odbywa się w obiekcie wykorzystywanym do prowadzenia działalności statutowej ZHP,
    2. w trakcie zbiórki realizowane są zajęcia mające na celu przeciwdziałanie rozwojowi epidemii COVID-19, zgodnie z wymaganiem wynikającym § 28 ust. 10 ww. Rozporządzenia,
    3. zachowany jest reżim sanitarny tj. dystans społeczny nie mniejszy niż 1,5 m oraz zakryte usta i nos maseczką, zgodnie z treścią § 25 Rozporządzenia z dnia 19 marca 2021 r.,
    4. zbiórka odbywa się pod nadzorem osoby pełnoletniej,
    5. zbiórka dla tej samej grupy członków ZHP (tego samego zastępu, tej samej części drużyny) nie może być organizowana codziennie. Nie ma natomiast przeszkód, ten sam zastęp (ta sama grupa harcerek i harcerzy) spotykał się w trakcie zbiórek co drugi dzień. Przy drużynie, w której działają 4 zastępy prawidłowe będzie to jeśli , np. w poniedziałek drużynowy organizuje zbiórkę dla zastępu 1 i 2 (z zachowaniem dopuszczalnej liczby uczestników), we wtorek dla zastępu 3 i 4, w środę znów dla zastępu 1 i 2 itd.
  4. Zbiórki (spotkania) mogą się odbywać w budynkach, przy udziale do 5 osób (nie wlicza się w to drużynowego lub pełnoletniego opiekuna jako organizatora spotkania oraz ewentualnie osób zamieszkujących w danym miejscu) pod warunkiem, że zbiórka odbywa się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje spotkanie lub jest to pomieszczenie/budynek wykorzystywany do prowadzenia działalności statutowej ZHP, zgodnie z treścią § 26 ust. 11 pkt 2) Rozporządzenia z dnia 19 marca 2021 r. W takim przypadku należy stosować odpowiednio zasady opisane w punkcie 3) d-e). W tym przypadku do limitu osób nie wlicza się również osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 (por. § 26 ust. 12 Rozporządzenia z dnia 19 marca 2021 r.).

Informacje pobrane w dniu 20.03.2021 ze strony: https://zhp.pl/wracamy/

4/4